US Open 2019, Sunday order of play: Roger Federer, Serena Williams and Novak Djokovic back in action in New York

0 0
Read Time7 Minute, 20 Second

After Rafael Nadal continued his ominous march towards the US Open final, it’s Roger Federer and Novak Djokovic‘s turn to make a statement. 

Serena Williams is back in action, taking on the 22nd seed Petra Martic. 

While fellow home favourite Madison Keys is up against it, taking on No 5 seed Elina Svitolina.

We’ll tell you what’s true. You can form your own view.

From 15p €0.18 $0.18 USD 0.27 a day, more exclusives, analysis and extras.

Look out for Daniil Medvedev, too, as a dark horse this fortnight after a stunning hard court season. 

Here is the order of play for Sunday September 1. 

Arthur Ashe Stadium

12:00: (3) Roger Federer (Swi) v (15) David Goffin (Bel), (8) Serena Williams (USA) v (22) Petra Martic (Cro), (5) Elina Svitolina (Ukr) v (10) Madison Keys (USA), (1) Novak Djokovic (Ser) v (23) Stan Wawrinka (Swi)

Louis Armstrong Stadium

11:00: (18) Qiang Wang (Chn) v (2) Ashleigh Barty (Aus), (16) Johanna Konta (Gbr) v (3) Karolina Pliskova (Cze), (9) Nicole Melichar (USA) & Kveta Peschke (Cze) v Cori Gauff (USA) & Catherine McNally (USA), Dominik Koepfer (Ger) v (5) Daniil Medvedev (Rus)

Grandstand

11:00: Alexa Guarachi (Chi) & Bernarda Pera (USA) v Caroline Dolehide (USA) & Vania King (USA), Grigor Dimitrov (Bul) v Alex De Minaur (Aus), Anna Kalinskaya (Rus) & Yulia Putintseva (Kaz) v Shuai Peng (Chn) & Alicja Rosolska (Pol), (8) Marcel Granollers (Spa) & Horacio Zeballos (Arg) v (10) Rajeev Ram (USA) & Joe Salisbury (Gbr)

Court 5

13:00: (7) Hao-Ching Chan (Tpe) & Latisha Chan (Tpe) v Anastasia Pavlyuchenkova (Rus) & Anastasija Sevastova (Lat), (3) Gabriela Dabrowski (Can) & Yi Fan Xu (Chn) v Anna-Lena Friedsam (Ger) & Laura Siegemund (Ger), Pablo Carreno-Busta (Spa) & Feliciano Lopez (Spa) v (13) Robin Haase (Ned) & Wesley Koolhof (Ned), Hayley Carter (USA) & Jack Withrow (USA) v (2) Gabriela Dabrowski (Can) & Mate Pavic (Cro)

Court 7

11:00: (14) Lyudmyla Kichenok (Ukr) & Jelena Ostapenko (Lat) v Raluca Olaru (Rom) & Zhaoxuan Yang (Chn), Luke Bambridge (Gbr) & Ben McLachlan (Jpn) v Jeremy Chardy (Fra) & Fabrice Martin (Fra), Rohan Bopanna (Ind) & Denis Shapovalov (Can) v (15) Jamie Murray (Gbr) & Kenneth Skupski (Gbr), (4) Latisha Chan (Tpe) & Ivan Dodig (Cro) v Raluca Olaru (Rom) & Franko Skugor (Cro), Abigail Spears (USA) & Rohan Bopanna (Ind) v Raquel Atawo (USA) & Fabrice Martin (Fra)

Court 11

13:00: (6) Demi Schuurs (Ned) & Henri Kontinen (Fin) v Jennifer Brady (USA) & Denis Kudla (USA), Viktoria Kuzmova (Svk) & Aliaksandra Sasnovich (Blr) v Danielle Collins (USA) & Ellen Perez (Aus)

Court 17

11:00: Marcelo Arevalo (Esa) & Jonny O’Mara (Gbr) v (12) Kevin Krawietz (Ger) & Andreas Mies (Ger), Viktorija Golubic (Swi) & Sara Sorribes Tormo (Spa) v (4) Elise Mertens (Bel) & Aryna Sabalenka (Blr), (16) Oliver Marach (Aut) & Jurgen Melzer (Aut) v Marius Copil (Rom) & Nick Kyrgios (Aus), Leonardo Mayer (Arg) & Joao Sousa (Por) v (2) Lukasz Kubot (Pol) & Marcelo Melo (Bra), (5) Nicole Melichar (USA) & Bruno Soares (Bra) v Bethanie Mattek-Sands (USA) & Jamie Murray (Gbr)